felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Transport

Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

Każdy kierowca doskonale wie, że nie ma nic gorszego, niż awaria samochodu w trasie. Gdy jest się daleko poza domem, przykładowo na urlopie, taka awaria może nie tylko zrujnować wszystkie plany i dobry humor, lecz również narazić na naprawdę duże koszta. Żeby do tego nie dopuścić, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed wyjazdem. Mało kto jednak wie, co konkretnie powinno się sprawdzać.

Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

Każdy samochód to bardzo skomplikowana maszyna, która swoje działanie opiera na najróżniejszych systemach. Żeby mogła jeździć dobrze, skutecznie i bezpiecznie, muszą one być w odpowiednim stanie technicznym. Na co zatem trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, gdy przygotowuje się samochód do długiej podróży?
Najważniejszym czynnikiem jest w tym wypadku skuteczność hamowania. Z tego powodu to właśnie układ hamulcowy jest tu najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, zanim się wyruszy na wakacje. Warto więc sprawdzić, w jakiej kondycji są klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, a także rzecz jasna najlepiej dokonać wymiany płynu hamulcowego.
Oprócz hamulców warto także poddać kontroli zawieszenie samochodu. Dokładnie mowa tu jest oczywiście o kondycji amortyzatorów, lecz również drążków, czy też wahaczy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku mocno obciążonego bagażem auta, może wyjść na wierzch wiele niedoskonałości w zawieszeniu, których się nie czuje podczas codziennej jazdy autem.
Kolejną sprawą jest dokonanie inspekcji opon. Jeśli nie posiadają one odpowiednio dużo bieżnika, a także są zbyt stare, czyli np. ponad 5-letnie, zaleca się ich wymianę na nowe. Jakość opon jest kluczowa dla zachowania stabilnego toru jazdy auta oraz skutecznego hamowania. Stare lub zniszczone opony mogą się w bardzo wyraźny sposób przyczynić do tego, że auto wpadnie w poślizg.
Na koniec warto zwrócić uwagę na absolutne podstawy, czyli sprawdzenie wszystkich świateł, czy nie są przepalone, a także poziomu płynów w samochodzie. W tym oczywiście oleju oraz płynu chłodniczego. Dobrym pomysłem jest także upewnienie się co do stanu obecnego w aucie akumulatora.

Kiedy warto to sprawdzić?

Często pojawia się pytanie, kiedy powinno się dokonać takiej inspekcji? Przyjmuje się, że najlepiej to zrobić około na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Daje to spory zapas czasu na wykonanie ewentualnych wymian i napraw, czyli, innymi słowy, na przywrócenie samochodu do odpowiedniego stanu technicznego, który nie będzie zagrażał podróży w nawet najbardziej odległe miejsca.