felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Rozrywka Technologie Transport

Blokady skrzyni biegów i kierownicy -czy warto je stosować?

Nie od dziś wiadomo, że samochody to maszyny, które bardzo często padają łupem złodziei. Od wiele lat różnego rodzaju techniki zabezpieczenia samochodów przed takimi losem są doskonalone, lecz niestety za każdym razem złodzieje znajdują na nie sposoby. Z tego też powodu coraz częściej kierowcy wracają do starszych i sprawdzonych metod, czyli blokady skrzyni biegów oraz kierownicy. Na czym te metody polegają i czy dziś warto jeszcze z nich korzystać?

Czym jest blokada skrzyni biegów?

Każdy kierowca doskonale wie, że nie da się jeździć samochodem bez używania do tego celu skrzyni biegów. I nie ma tu znaczenia, czy posiada się w aucie skrzynię manualną, czy też automat, w każdym przypadku zmiana położenia lewarka zmiany biegów jest konieczna.
Z tego właśnie założenia wychodzą producenci i osoby stosujące blokadę skrzyni biegów. Jest to specjalny mechanizm, który jest zabezpieczony niepodrabianym kluczykiem, blikujący lewarek zmiany biegów w jednej pozycji, uniemożliwiając jego zmianę. Cały mechanizm jest wykonany z bardzo mocnego, niedającego się skruszyć ani przeciąć materiału, co skutecznie zabezpiecza samochód przed odjechaniem nim.
Wiele osób uważa, że takie blokady są niewygodne, a przy tym bardzo nieestetyczne, lecz jest nieco inaczej. Dawniej używane modele faktycznie takie były, lecz najnowsze rozwiązania to już zupełnie co innego. Nie tylko ich obsługa jest bardzo prosta, lecz również wygląd, a także zamaskowanie w tunelu środkowym stoi na rewelacyjnym poziomie.

Czym jest blokada kierownicy?

Podobnie jak w przypadku skrzyni biegów, tak i jeśli chodzi o kierownicę, nie da się bez niej prowadzić samochodu. Z tego samego więc założenia co w przypadku blokady skrzyni biegów, wyszli również producenci blokady kierownicy. Są one tak skonstruowane, aby po założeniu na koło kierownicy, nie dało się jej ruszyć nawet o milimetr. Uniemożliwia się tym samym jakiekolwiek prowadzenie samochodu.
Niestety takie rozwiązanie ma sporą wadę. Nie jest ono tak lekkie i łatwe w demontażu i montażu, jak blokada skrzyni biegów. Z drugiej jednak strony, razem z nią, tworzy zabezpieczenie bardzo skuteczne i trudne do pokonania.

Czy warto korzystać z takich blokad?

W obecnych czasach najpopularniejsze są zabezpieczenia elektroniczne, często oparte na namierzaniu auta i monitorowaniu jego pozycji. Niestety takie zabezpieczenia, choć wyglądają bardzo ładnie, to jednak często zawodzą, ponieważ złodzieje łatwo mogą je przy pomocy zwykłego komputera pokonać. Inaczej jest w przypadku blokady skrzyni biegów i kierownicy, które nie tylko są bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe do pokonania, a dodatkowo są znacznie tańsze.