felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

diesel czy benzyna
Motoryzacja

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Wybór rodzaju silnika jest jedną z podstawowych decyzji, którą musimy podjąć przed zakupem samochodu. W tym artykule wyjaśnimy, diesel czy benzyna – co jest lepsze. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że są to dwa napędy konwencjonalne. Wiele osób nie wie jak rozpoznać, który silnik jest lepszy.

Jaki silnik wybrać?

Na początku warto się zastanowić, jak będziesz użytkować swój samochód. Diesel wydaje się lepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebne jest ci auto do częstych wyjazdów w dalekie trasy i ciężkiej pracy. Do takich zadań stworzone są właśnie jednostki wysokoprężne. Takie jednostki nie przepadają za krótkimi dystansami, ponieważ może wtedy wystąpić awaria. Na silnik benzynowy lepiej postawić, jeśli nastawiasz się na jazdę po mieście. Takie osoby dojeżdżają samochodem zazwyczaj do sklepu lub pracy. Warto dodać, że silnik benzynowy ma prostszą konstrukcję, dlatego jest mniej narażony na wszelkie usterki. Do powstawania usterek przyczynia się krótka jazda na zimnym silniku oraz częste postoje. Lepiej zainwestować w benzynę, jeśli pokonujesz przebiegi poniżej 20 tys. kilometrów rocznie. Diesle mają skomplikowaną budowę, dlatego są nieopłacalne do tego typu jazdy. Posiadają też większą liczbę części takich, jak filtry cząstek stałych, wtryskiwacze oraz turbosprężarki. Trzeba jednak mieć na uwadze ograniczenia diesla i umieć zagwarantować mu długie dystanse.

gaz czy diesel

Warunki klimatyczne są tu również bardzo dużym przykładem. W niskich temperaturach gorzej odpalają wysokoprężne jednostki, a zima w Polsce potrafi naprawdę dać w kość. Potrzebują więcej czasu na ciągłą pracę i nagrzewają się zdecydowanie dłużej. Sama technika jazdy też wydaje się bardzo istotna z punktu widzenia użytkownika. W samochodzie z silnikiem Diesla lepiej odnajdą się kierowcy, którzy posiadają dynamiczną jazdę. Jeśli szybko dostarczysz wyższych obrotów to jednostka osiąga lepsze wyniki. Dbanie o tak zwaną higienę diesla to rzecz, której nie można bagatelizować, ale może trochę przeszkadzać. Po uruchomieniu silnika trzeba chwilę odczekać, a dopiero później ruszać. Dzięki temu po układzie napędowym odpowiednio rozprowadzisz zimny olej.

Diesel czy benzyna – zalety diesla

Po dłuższej jeździe nie można też od razu wyłączać silnika. Przed wyłączeniem najlepiej odczekać przynajmniej pół minuty. W przeciwnym wypadku szybciej się zużywa obracająca się turbosprężarka. Z reguły pracuje wtedy bez właściwego smarowania. Takie działanie jest niepotrzebne w przypadku benzynowego silnika, ponieważ występuje tam zupełnie inna konstrukcja. Cena jest głównym parametrem w porównaniu silników benzynowych i diesla. Nawet nie jest tu ważna sama cena zakupu. Ważny jest cały okres użytkowania, czyli również eksploatacja części oraz zużycie paliwa i tankowanie. Można śmiało powiedzieć, że auta z silnikami Diesla są zdecydowanie droższe, jeśli spojrzymy na cenniki różnych marek. Z reguły wychodzi to kilka tysięcy więcej.

zalety diesla

Zdecydowanie mniej paliwa zużywają auta wyposażone w silniki wysokoprężne. Warto dodać, że zwykła bezołowiówka jest nieco droższa niż olej napędowy. Niestety wielu ludzi uważa, że diesel jest bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Warto się również przyjrzeć samej eksploatacji części oraz napraw. Bez żadnej awarii silniki benzynowe są w stanie przejechać około 100 tys. kilometrów. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać o częściach układu hamulcowego lub wymianach płynów. Diesle posiadają więcej elementów, więc są zdecydowanie bardziej narażone na zużycie. W tym miejscu można wymienić wtryskiwacze, filtry cząstek stałych oraz turbosprężarki. Z bardzo dużym wydatkiem wiąże się wymiana każdej z tych części.