felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Motoryzacja Technologie Transport

Ogrzewanie postojowe elektryczne dla auta i właściciela

Chyba nikt nie lubi tej chwili, kiedy wchodzi rano do zimnego samochodu i musi czekać aż wnętrze się nagrzeje. Nie jest też tajemnicą, że praca na zimno nie jest dobra dla silnika. Zanim olej stanie się na tyle płynny, żeby dopłynąć we wszystkie zakamarki musi nabrać odpowiedniej temperatury. Na wszystko oczywiście są sposoby.

Ogrzewany garaż

Najłatwiejszym sposobem i najtańszym przy okazji jest posiadanie własnego, ogrzewanego garażu. Jeśli jest to obiekt umiejscowiony zaraz przy domu, można włączyć w nim ogrzewanie i zająć się poranną toaletą, śniadaniem oraz piciem kawy. W przypadku garaży które są nieco oddalone, ale posiadają zasilanie, można włączyć ogrzewanie zdalnie lub ustawić włącznik czasowy przy wtyczce od elektrycznego kaloryfera. W obu sytuacjach temperatura w krótkim czasie podniesie się na tyle, że zarówno auto będzie miało wyższą temperaturę do pracy, jak i jego wnętrze, dzięki czemu jazda od początku będzie przyjemna.

Sam samochód

Samochód można wyposażyć w ogrzewanie postojowe elektryczne. Jest ono rzadkością w Polsce, gdyż jest to rozwiązanie, które raczej nie jest oferowane w standardzie a doposażenie pojazdu w taki system może nawet podwoić jego cenę. Dodatkowym problemem takiego rozwiązania jest fakt, że auto musi być podłączone do prądu. To zmusza właściciela do umieszczenia pojazdu w pobliżu gniazdka, więc jest to rozwiązanie dla osób, które parkują przy domu, ale nie mają garażu. W krajach skandynawskich, gdzie temperatury są dużo niższe niż w naszym kraju elektryczne ogrzewanie pojazdu jest często spotykane a odpowiednie gniazdka są częściej spotykane nawet na ogólnodostępnych parkingach. Co prawda w Polsce na nowoczesnych osiedlach pojawiają się gniazdka elektryczne, które mają pomóc pracownikom zajmującym się zielenią i utrzymaniem porządku. Skorzystanie z nich na własny użytek byłoby pewnie negatywnie odebrane przez sąsiadów i szybko skończyłoby się licznymi skargami – bo w końcu płacą za to wszyscy mieszkańcu. Być może kiedyś w naszym kraju takie udogodnienia, jak w krajach gdzie panuje częsty chłód staną się częściej spotykane.

Dla ludzie pokonujących duże kilometry ogrzewanie postojowe elektryczne może być ciekawym rozwiązaniem. Przed doposażeniem swojego samochodu lepiej rozważyć czy faktycznie znajdzie się możliwość pociągnięcia kabla. Trzeba też mieć na względzie, że pomimo olbrzymiej wygody tego rozwiązania, może się ono okazać rażące dla osób z zewnątrz. Czasem ktoś bardzo uprzejmy może chcieć w przypływie złości uszkodzić coś, co wydaje mu się niesprawiedliwe.