felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

tesla
Technologie

Czym jest jazda w stylu eko i dlaczego warto wdrożyć na stałe jej zasady?

Zasady ekologicznej jazdy samochodem cały czas bywają obce wielu kierowcom. Warto jednak poznać je bliżej i wdrożyć w codziennym życiu, zarówno w trosce o środowisko, jak i swój budżet. Na czym właściwie polega eco driving? Dowiesz się z naszego artykułu.

Ekologicznie i ekonomicznie

Wielu kierowców słyszało to pojęcie, jednak nie każdy stosuje się do reguł jazdy w stylu eko. Tymczasem warto zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i wdrożyć kilka naprawdę prostych zasad jazdy samochodem, które korzystnie wpłyną na środowisko oraz zmniejszą wydatki związane z eksploatacją samochodu. Eco driving to nie tylko bardzo pozytywne rozwiązanie dla prywatnych użytkowników samochodów, ale też dla wszystkich właścicieli firm, których działalność opiera się na codziennej eksploatacji floty samochodowej. Wdrożenie mechanizmów wspomagających oszczędną i ekologiczną jazdę przekładają się na zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Podstawowe zasady jazdy w stylu eko

Wśród podstawowych zasad eksploatacji samochodów zgodnych z pojęciem eco drivingu należy wymienić między innymi płynność jazdy, dynamiczne oraz szybkie ruszanie, częstsze hamowanie przy użyciu silnika czy też przemyślaną jazdę i przewidywanie zdarzeń drogowych. Unikanie nagłych hamowań i przyspieszeń oraz dużych wahań prędkości to jedna z podstawowych zasad ekologicznej jazdy. Częste przyspieszanie i zwalnianie zwiększa bowiem spalanie paliwa oraz powoduje szybsze zużycie podzespołów. Dzięki ruszaniu zaraz po włączeniu silnika również unikniemy nadmiernego zużycia paliwa. Z kolei dłuższej żywotności układu hamulcowego sprzyja częstsze hamowanie przy użyciu silnika. Taki sposób redukcji prędkości pozwala też dodatkowo zwiększyć oszczędność paliwa. Ponadto ogólne zasady bezpiecznej jazdy, takie jak umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze oraz przemyślana jazda również wymieniane są jako elementy jazdy w stylu eko.

Korzyści dla wszystkich

Jak widać ekologiczny i ekonomiczny styl jazdy nie jest wcale trudny do osiągniecia. Eco driving może stać się udziałem każdego, nawet początkującego kierowcy, bez względu na to, jakim samochodem się porusza. Regularne stosowanie się do tych prostych zasad w zauważalny sposób wpłynie na oszczędności paliwa oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto auta użytkowane w stylu eko rzadziej się psują, co jest związane z mniejszym zużyciem mechanicznych części samochodów. Korzyści z takiego stylu jazdy odniosą zarówno prywatni użytkownicy dróg, jak i profesjonaliści dysponujący mniejszą lub większą flotą pojazdów. Nowoczesne systemy IT pozwalają w sposób wygodny monitorować i egzekwować stosowanie zasad jazdy w stylu eko przez zatrudnianych w firmach kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.