felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

oświetlenie
Motoryzacja

Nowoczesne technologie w oświetleniu samochodowym

Mogłoby się wydawać, że oświetlenie samochodowe jest na tyle nieskomplikowane, że trudno o jakiekolwiek innowacje w tej dziedzinie, ale jak się okazuje naukowcy, inżynierowie i projektanci są na tyle kreatywni, że i na tym polu udaje im się prezentować rozwiązania, które potrafią zaskoczyć tym, jak nowoczesne i nietuzinkowe są.

Zadania, jakie są stawiane przed oświetleniem samochodowym, można podzielić na dwie kategorie: oświetlenie przeznaczone dla kierującego i oświetlenie przeznaczone dla innych uczestników ruchu.

Jakie żarówki używane są w oświetleniu samochodowym?

W tym drugim przypadku największą innowacyjnością są żarówki wykorzystywane w nowoczesnych lampach. Mogłoby się wydawać, że nie ma znaczenia, jaka żarówka oświetla kierunkowskaz czy światło stop, ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Nowoczesne żarówki LED mają poważną przewagę nad standardowymi żarówkami. Ich żywotność jest znacznie dłuższa, przy jednocześnie mniejszym zużyciu prądu. Dzięki temu ryzyko, że żarówka w lampie przestanie działać jest znacznie mniejsze, dzięki czemu samochód jest bardziej bezobsługowy i bezpieczny.

Większą fantazją mogli wykazać się inżynierowie projektujący oświetlenie z pierwszej kategorii, czyli lampy przednie samochodowe. W tym przypadku zadanie, jakie stoi przed lampą, jest bardziej skomplikowane, bo polega na oświetleniu jezdni przed samochodem w taki sposób, aby z jednej strony dać kierującemu możliwie duże pole widzenia, ale aby z drugiej nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.

Oświetlenie adaptacyjne – co to takiego?

Inżynierowie próbowali rozwiązać tę zagadkę na różne sposoby, ale skuteczne metody udało im się opracować dopiero w ostatnich dekadach. Okazało się nim oświetlenie adaptacyjne, czyli takie, które potrafi dostosować się do warunków panujących na drodze i manewrów, jakie kierowca wykonuje. Takie oświetlenie potrafi przykładowo doświetlić pobocze podczas pokonywania zakrętu czy selektywnie nie oświetlać obszaru, w którym znajduje się pojazd zbliżający się z naprzeciwka.

Najnowocześniejsze lampy laserowe wykorzystywane w samochodach z wyższej półki bardziej od standardowych lamp przypominają projektor, który oświetla dokładnie to, co kierowcę interesuje, a co więcej, jest w stanie wyświetlać przed nim przydatne informacje.

Materiał zewnętrzny