felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

renowacja używanych samochodów
Motoryzacja

Renowacja używanych samochodów osobowych

Samochód ma już swoje lata i solidny przebieg na liczniku. Czas zatem sprzedać starocia i kupić nowy, a przynajmniej nowszy model. Być może jednak zamiast zmieniać auto, korzystniej będzie poddać je renowacji?

Samochody osobowe najczęściej eksploatowane są przez kilka do kilkunastu lat, po czym wymieniane na nowsze bądź fabrycznie nowe modele. Inną opcją jest renowacja używanych egzemplarzy. Na ten krok decydują się z reguły właściciele pojazdów zabytkowych oraz kultowych modeli. Renowacji można jednak poddać każde auto, a koncern Renault zapowiada wprowadzenie fabrycznej renowacji swoich pojazdów.

Czy to się opłaca?

Renowacja samochodu służy oczywiście temu, aby przywrócić mu i utrzymać jego nienaganny stan wizualny oraz techniczny. Jest to inwestycja wielce opłacalna w przypadku modeli klasycznych i egzemplarzy zabytkowych. Dzięki temu nie tylko bezproblemowo i bezpiecznie poruszać, ale też sprawić, że zyskają one na wartości.

Bywa jednak, iż w przypadku każdego używanego samochodu warto rozważyć jego renowację. Może ona okazać się rozwiązaniem tańszym niż kupno nowego pojazdu. A na pewno pozwoli tchnąć w dany egzemplarz nowe życie i przywrócić mu dawną świetność.

Renowacja – etapy

Jednym z elementów renowacji samochodu jest wymiana bądź naprawa zużytych podzespołów wchodzących w skład silnika, skrzyni biegów, zawieszenia, układu kierowniczego, itd. To samo zrobić należy z częściami elektrycznymi i elektronicznymi.

Nie ma jednak prawidłowej, pełnej renowacji bez odnowienia wyglądu pojazdu, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ten element całego procesu jest najbardziej pracochłonny i kosztowny, niemniej niezbędny zwłaszcza w przypadku samochodów zabytkowych, klasycznych i kultowych modeli. Składa się z następujących etapów:

1) Rozebranie pojazdu.

2) Piaskowanie/usuwanie lakieru.

3) Przeprowadzenie napraw blacharskich.

4) Lakierowanie.

5) Przeprowadzenie napraw mechanicznych (wspomnianych wyżej).

6) Tapicerowanie siedzeń, drzwi, podsufitki oraz innych elementów wnętrza auta.

7) Złożenie samochodu.

Na zakończenie trzeba oczywiście sprawdzić prawidłowość wykonania wszelkich prac, przeprowadzając jazdę testową oraz poddając auto badaniu technicznemu.

Samochód po wykonanej solidnie i zgodnie ze sztuką renowacji będzie wyglądał niczym z fabryki, zyska na wartości oraz posłuży do dalszej wieloletniej eksploatacji.

Materiał zewnętrzny