felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Rozrywka Transport

Opony jak długo użytkować aby bezpiecznie poruszać się autem?

Opony samochodowe wykonane są z coraz lepszych jakościowo materiałów, ale nie oznacza to wcale, że są one niezniszczalne. Nawet najlepsze jakościowo opony od renomowanego producenta, mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, dlatego też niezbędna jest ich wymiana.

Wiek opon ma znaczenie

Wiek opon odgrywa kluczową rolę podczas jazdy samochodem. Z praktycznego punktu widzenia z porządnych opon można korzystać wiele lat, ale pamiętać należy o tym, że starsze ogumienie znacząco zwiększa ryzyko kolizji na drodze. Opony zbiegiem czasu tracą swoje parametry fizyczne i chemiczne. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że opony tracą na jakości nie tylko podczas codziennej eksploatacji, ale również podczas postoju w garażu, a nawet podczas przechowywania. Aby zatrzymać procesy starzenia się opon, wielu producentów dodaje do swoich mieszanek specjalne substancje, które znacząco spowalniają reakcje chemiczne z tlenem i ozonem.

Opony jak długo użytkować?

Według wielu doświadczonych specjalistów od motoryzacji okres użytkowania opon samochodowych nie powinien przekraczać 10 lat. Nawet jeżeli guma na pierwszy rzut oka wydaje się w dobrym stanie, to warto poważnie zastanowić się nad wymianą. Opony trzeba koniecznie wymienić, gdy rowki nie mają odpowiedniej głębokości. Zgodnie z aktualnymi przepisami drogowymi wymagane są rowki o głębokości 1,6 mm. Fachowcy zalecają jednak wymianę, gdy głębokość rowków wynosić będzie 3-4 mm.

Dlaczego opony starzeją się szybciej w czasie postoju?

Jak wspomniano powyżej opony samochodowe starzeją się zdecydowanie szybciej w czasie postoju, niż w trakcie jazdy. Warto wspomnieć także o tym, że nawet koła zapasowe ulegają szybszemu zużyciu, gdy nie są użytkowane. Opony samochodowe, które są bardzo często eksploatowane mogą pochwalić się także zdecydowanie większą wytrzymałością, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko że złapie się w nich gumę.

Na co wpływa wiek opon?

Im starsze opony, tym oczywiście zdecydowanie mniejsza przyczepność. Wynika to oczywiście z powodu licznych odkształceń i ubytków, które spowodowane są długą eksploatacją. Starsze opony znacząco wydłużają również drogę hamowania. Spowodowane jest to między innymi zdecydowanie gorszym bieżnikiem. Stara guma stopniowo twardnieje, dlatego też pogarsza się komfort jazdy. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też należy systematycznie wymieniać opony w swoim aucie, gdy przyjdzie na to czas. Warto korzystać z usług zaufanego serwisu opon, który poinformuje nas, kiedy warto wymienić stare opony na nowe.