felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie

Na czym polega wymiana zamka w samochodzie?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że zamek w samochodzie pełni bardzo istotną funkcję. Koniecznie trzeba bowiem zaznaczyć, że w przypadku, gdy będzie uszkodzony, pojazd może być celem złodziei. Ponadto może zablokować się w zdecydowanie najmniej odpowiednim momencie. Rekomendowane jest regularnie sprawdzać poprawność działania zamków. Jak powinna wyglądać wymiana zamka w samochodzie?

Wymiana pojedynczego zamka czy całego kompletu?

Warto wiedzieć, że wymiana zamków jest znacznie bardziej skomplikowanym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że w samochodach starszego typu będzie się to wiązało z kompleksową wymianą. Oczywiście będzie to konieczne w przypadku, gdy doszłoby do zgubienia, uszkodzenia lub skradzenia kluczyków. Świetnym rozwiązaniem będzie także dorobienie pojedynczego elementu na bazie właściwego kluczyka.

Kierowca może mieć jednak problem, gdy będzie chciał otwierać praktycznie wszystkie zamki jednym kluczykiem. Konieczne będzie wtedy bowiem wymienienie całego zestawu zamków, Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której dany pojazd będzie wyposażony w immobiliser. Godny uwagi jest fakt, że zadaniem wspomnianego systemu elektronicznego kodowania jest zabezpieczenie samochodu przed niechcianym uruchomieniem. Zdecydowanie najczęściej wymienianą zaletą tego rozwiązania jest opcja wymiany pojedynczego zamku. Nie zostanie tym samym stracona możliwość otwierania zamków jednym kluczykiem.

Jak wymienić pojedynczy zamek?

Warto wiedzieć, że wymienienie pojedynczego zamka nie powinno sprawiać dużych problemów. Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w specjalną wkładkę, a następnie dokonać odpowiedniego zamontowania praktycznie w taki sam sposób, co w przypadku tradycyjnych drzwi. Rekomendowane jest rozpoczęcie całego procesu od właściwego usunięcia zaślepki. Dopiero w kolejnym etapie można przejść do odkręcenia śrubek wewnątrz drzwi. Bardzo przydatny może być klucz imbusowy.

Jeżeli zostanie już wykonana wspomniana czynność może spokojnie przejść do delikatnego podważenia, a także wyciągnięcia kasetki. W zdecydowanej większości przypadków wymiana zamka będzie przebiegała w taki właśnie sposób. Oczywiście problem będzie wtedy, gdy zamek ulegnie uszkodzeniu. Należy wtedy dostać się do wnętrza drzwi, by możliwe było wykręcenie zamka. Godny uwagi jest również fakt, że znacznie prostszym zadaniem będzie dokonanie wymiany zamka w bagażniku. Wystarczy bowiem dostać się do wnętrza klapy. Warto również zdjąć tapicerkę z zatrzasków, a także odkręcić istotne śrubki. Kolejnym etapem będzie wyjęcie zamka, a następnie założenie nowego.