felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

olej hydrauliczny
Motoryzacja

Jak dobrze wybrać olej hydrauliczny?

Każdy system mechaniczny w jakimkolwiek pojeździe potrzebuje oleju, dzięki któremu wszystkie części układu będą w stanie pracować sprawnie, skutecznie i z jak najmniejszymi stratami. Każdy motor potrzebuje jednak innego rodzaju oleju, by móc działać prawidłowo. Jednym z rodzajów tego typu płynu, który jest naprawdę przydatny w wielu maszynach, jest olej hydrauliczny. Co w nim takiego unikatowego, gdzie najlepiej jest go stosować oraz jak wybrać go tak, by idealnie współgrał z naszą maszyną?

Olej hydrauliczny – cechy oraz zastosowania

Olej hydrauliczny jest bardzo specyficznym płynem, który jak ryba w wodzie czuje się pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatur. Jako że jest to płyn nieściśliwy, czyli zachowujący swoją objętość niezależnie od warunków oraz stopnia sprężenia, można go poddawać naprawdę sporym przeciążeniom bez obaw, iż straci on swoje właściwości. Idealnie sprawdza się więc w układach, w których potrzebna jest naprawdę ogromna moc, nawet jeżeli sam silnik czy jakikolwiek inny układ nie należy do tych największych.

Oleje hydrauliczne to jednak nie tylko gwarant ogromnej mocy. Bardzo dobrze bowiem smarują one wszystkie powierzchnie, na których działają, dzięki czemu są w stanie przedłużyć żywotność metalowych komponentów. Jest w tym jednak jeden haczyk – olej hydrauliczny niezwykle mocno barwi, w wyniku czego jeżeli potrzebujemy maszyny mającej pracować we względnie czystym miejscu, zastosowanie oleju hydraulicznego może nie być najlepszym pomysłem.

Olej hydrauliczny znajdzie swoje zastosowanie w praktycznie każdym układzie hydraulicznym lub hydrostatycznym. Bez niego trudno będzie pracować na przykład siłownikom, przekładniom hydrokinetycznym, konkretnym typom silników i napędów, a także układowi hamulcowemu. Tego typu olej jesteśmy również w stanie znaleźć na przykład w amortyzatorach olejowych.

Jak dobrze dobrać olej hydrauliczny do naszego sprzętu?

Istnieje kilka czynników, wedle których jesteśmy w stanie pogrupować i odróżnić od siebie poszczególne oleje hydrauliczne. Dzięki temu będziemy w stanie bez większego trudu dobrać płyn odpowiedni do naszego urządzenia bądź maszyny.

Pierwszą zmienną jest tak zwana lepkość kinematyczna. Jest to parametr, który opisuje, jak szybko olej jest w stanie płynąć w silniku. Określa się go w milimetrach kwadratowych na sekundę. Dzięki temu będziemy w stanie dowiedzieć się, jak gęsty jest konkretny produkt i czy jego lepkość jest dla nas odpowiednia. Kolejnymi dwoma bardzo ważnymi czynnikami jest kolejno temperatura zapłonu oraz temperatura płynięcia.