felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie

Efektywność paliwowa – czyli co każdy kierowca wiedzieć powinien

Nieco chłodniejsze wieczory spowijające świat w ciemnościach powoli przypominają nam o nadchodzącej jesieni. Zimy co prawda są coraz cieplejsze, lecz nierzadko się zdarza, że w okolicach dnia Wszystkich Świętych borykamy się z opadami śniegu. A to oznacza jedno: warto już teraz zainteresować się czy nasze zeszłoroczne zimówki nadają się jeszcze do użytku. Natomiast, jeżeli poszukujemy nowych opon, niezależnie czy w związku z nadchodzącym sezonem zimowym czy polujemy na wyprzedaże opon letnich, każdy kierowca powinien rozumieć czym jest efektywność paliwowa, gdyż wpływa ona na poziom spalania paliwa naszego auta.

Opory toczenia i ich wpływ na efektywność paliwową

Na początek wyjaśnimy czym są opory toczenia. W celu przemieszczenia pojazdu konieczny jest obrót kół, który jest możliwy dzięki odpowiedniej ilości energii wygenerowanej w silniku pojazdu. W rzeczywistym świecie nie jest jednak możliwe wykorzystanie całości energii, pochodzącej ze spalania paliwa, tylko w użytecznym dla nas celu. Cześć energii zostaje rozproszona i z naszego punktu widzenia stanowi stratę. Jest to właśnie opór toczenia. Stąd wynika oczywisty wniosek: im mniejsze opory toczenia, tym wyższa efektywność paliwowa, która się przekłada na setki złotych, które zostają w naszych portfelach.

Czynniki wpływające na opór toczenia

Na opór toczenia wpływa szereg czynników:
– opór aerodynamiczny,
– masa opony,
– głębokość bieżnika (czyli też stopień zużycia opony),
– budowa, kształt bieżnika,
– wszelkie poślizgi w trakcie jazdy,
– poziom ciśnienia,
– rodzaj materiałów (skład gumy, użyte elementy stalowe),
Mówiąc bardzo ogólnie, im sztywniejsza opona, tym wyższa efektywność paliwowa. Jak ją zwiększyć w praktyce?

Co wpływa na efektywność paliwową, czyli jak płacić mniej

Opór aerodynamiczny rośnie wraz z prędkością. Natomiast w przypadku opon, opór aerodynamiczny głównie zależy od szerokości opony: im szersza, tym większy opór toczenia.
Im płytszy bieżnik, tym mniejsze zużycie paliwa, lecz gorsza przyczepność na mokrej nawierzchni. Materiał z którego wykonana jest opona również wpływa na sztywność. Opony niskoprofilowe zapewniają niższe opory toczenia.
Ważnym czynnikiem, który należy samodzielnie kontrolować w trakcie użytkowania pojazdu jest ciśnienie w oponach. Wpływa to na mniejsze zużycie paliwa oraz prawidłową eksploatację opon.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że właściwości opony mocno zależą od stopnia jej zużycia, a nie istnieje opona idealna, tzn. taka, która posiada wszystkie pożądane przez nas cechy na wysokim poziomie. Niektóre właściwości opon spadają w miarę zużycia, inne rosną. W praktyce oznacza to, że właściwości opon producenci muszą optymalizować, a nasze opony swoje najlepsze parametry osiągają po pewnym czasie od zakupu, które następnie stopniowo spadają w miarę zużycia opon.
A my chcąc wybrać opony najlepsze dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę nasz styl jazdy i potrzeby.