felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie Transport

Komfort jazdy – jak go utrzymać?

Komfortowe podróże są bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia kierowcy, ale również jego pasażerów. Wygoda, odpowiednia temperatura i dobrze ustawione siedzenia mogą nawet odpowiadać za bezpieczeństwo w trakcie podróży. Jak zachować komfort jazdy?

Dopasuj fotel

Prawdopodobnie najbardziej podstawową kwestią w tym zakresie jest dobór odpowiedniego ustawienia fotela. Nie ma jednego, idealnego ułożenia, bowiem każdy preferuje coś innego. Jednak zasadniczo przyjmuje się, że kierowca nie powinie jechać zbyt mocno pochylony do tyłu – to zmniejsza jego możliwość reakcji. Jednocześnie, jazda zbyt mocno dosuniętym do kierownicy może powodować dyskomfort. Należy dobrać odpowiednio odległość od kierownicy – w zależności od długości ramion, będzie ona nieco inna dla każdego kierowcy. Pasażerowie tylnej kanapy nie mają wielu możliwości modyfikacji pozycji siedzącej, jednak osoba, która znajduje się obok kierowcy, może nieco zmieniać ustawienia fotela. W tym przypadku (przy zachowaniu komfortu osób znajdujących się z tyłu) – możliwość modyfikacji jest znacznie większa. Dzięki temu, możliwe jest zachowanie dużej wygody w trakcie jazdy.

Dobrze skalibrowana klimatyzacja lub ogrzewanie

W okresie letnim, kiedy wysokie temperatury doskwierają, warto zadbać o odpowiedni komfort w trakcie jazdy. To bardzo ważne, by regularnie czyścić i napełniać klimatyzację – zagrzybiona instalacja może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia wszystkich osób poruszających się pojazdem. Dodatkowo – nie jest ona po prostu tak efektywna jak świeżo wyczyszczona. Dlatego też, dla zachowania optymalnego komfortu jazdy, zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzacja powinny być dobrze ustawione. W okresie letnim dobrze jednak pamiętać, że zbyt niska temperatura wewnątrz w stosunku do aury pogodowej poza samochodem może spowodować niebezpieczny szok termiczny. W takiej sytuacji może dojść nawet do kłopotów zdrowotnych oraz omdlenia. Jednocześnie, warto upewnić się, że również zimą ogrzewanie działa prawidłowo. Odpowiada ono bowiem nie tylko za utrzymanie szyb w odpowiednim stanie, ale również za komfort cieplny wszystkich pasażerów.

Odpowiednia ilość miejsca

Nie można zapomnieć również o tym, by w pojeździe było po prostu dość miejsca. Pięcioosobowy samochód zapewni dość przestrzeni osobom o przeciętnej wadze, jednak gdy trzeba w nim umieścić jeszcze fotelik samochodowy – może okazać się zbyt ciasny. Między innymi dlatego warto także dopilnować, by pojazd był jak najlepiej dostosowany do ilości przewożonych nim osób. Ma to szczególne znaczenie, gdy zdarzają się również dalsze podróże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *