Strona główna
Silnik i rozrząd
VW Touran – jaki silnik wybrać? Przegląd jednostek napędowych
Silnik i rozrząd
✦ AI
Widok na nowoczesną jednostkę napędową pod maską Volkswagena Tourana w profesjonalnym warsztacie.

VW Touran – jaki silnik wybrać? Przegląd jednostek napędowych

Data publikacji: 2026-09-09

Wybór silnika w VW Touranie zależy przede wszystkim od generacji, rocznego przebiegu i rodzaju tras. W Touranie II najbardziej uniwersalny jest 2.0 TDI o mocy 150 KM, a do miasta i krótszych odcinków lepiej pasują benzynowe 1.4 lub 1.5 TSI z rodziny EA211. W starszym Touranie I warto rozważyć 1.9 TDI, natomiast przed zakupem trzeba szczególnie uważać na wczesne 1.4 TSI EA111 z łańcuchem rozrządu.

Diesel TDI – który silnik wybrać?

Touran jest stosunkowo ciężkim autem rodzinnym, dlatego diesel dobrze sprawdza się podczas jazdy z kompletem pasażerów, bagażem i na dłuższych trasach. Przy wyborze trzeba jednak rozróżnić starsze jednostki z pompowtryskiwaczami od nowszych silników wykorzystujących układ Common Rail.

Pompowtryskiwacze łączą pompę i wtryskiwacz w jednym elemencie. Zapewniają wysokie ciśnienie wtrysku, ale pracują głośniej i mniej kulturalnie. Common Rail korzysta ze wspólnej szyny wysokiego ciśnienia, dzięki czemu nowsze diesle są cichsze, płynniejsze i lepiej nadają się do codziennej eksploatacji.

1.9 TDI w Touranie I

W pierwszej generacji sprawdzonym wyborem pozostaje 1.9 TDI, szczególnie dla osób szukających prostego i oszczędnego auta w ograniczonym budżecie. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy dziś o samochodach mających często wysoki przebieg. Stan konkretnego egzemplarza, historia wymian i kondycja osprzętu są ważniejsze niż sama nazwa silnika.

Starsze diesle Tourana I korzystają z pompowtryskiwaczy. Oznacza to gorszą kulturę pracy niż w nowszych konstrukcjach Common Rail, ale części i wiedza warsztatowa dotycząca 1.9 TDI są szeroko dostępne.

1.6 TDI czy 2.0 TDI?

1.6 TDI jest rozsądnym wyborem do spokojnej jazdy i wtedy, gdy priorytetem pozostaje niskie zużycie paliwa. W późniejszych odmianach rozwija 115 KM i 250 Nm. W mieście oraz przy umiarkowanym obciążeniu taka moc zwykle wystarcza, ale przy pełnym aucie, podjazdach i wyprzedzaniu zapas dynamiki jest ograniczony.

2.0 TDI 150 KM to najlepszy kompromis w Touranie II. Oferuje 360 Nm, sprawnie radzi sobie z masą samochodu i zwykle zużywa niewiele więcej paliwa niż 1.6 TDI. Wariant 190 KM jest szybszy, lecz droższy w zakupie i nie daje proporcjonalnie większych korzyści podczas normalnej jazdy.

Po 2010 roku w ofercie pojawiały się nowsze diesle Common Rail, a Touran II korzysta z jednostek rodziny EA288. Jeżeli samochód ma regularnie pokonywać trasy, wozić rodzinę lub holować przyczepę, 2.0 TDI 150 KM będzie wyraźnie bardziej uniwersalny niż 1.6 TDI.

W praktyce diesel ma sens głównie wtedy, gdy auto regularnie jeździ poza miastem. Krótkie odcinki mogą przyspieszać zużycie elementów układu oczyszczania spalin, dlatego przy niewielkim rocznym przebiegu benzyna często okazuje się bezpieczniejszym wyborem kosztowym.

Najczęściej wybierane diesle można dopasować do takiego profilu użytkowania:

  • 1.9 TDI – starszy Touran I, prostota i niskie koszty, ale konieczna dokładna kontrola przebiegu oraz osprzętu.
  • 1.6 TDI – spokojna jazda, oszczędność i codzienne dojazdy bez dużego obciążenia.
  • 2.0 TDI 150 KM – trasy, pełny samochód, rodzinna eksploatacja i najlepszy kompromis osiągów z kosztami.
  • 2.0 TDI 190 KM – dla kierowcy oczekującego mocniejszej dynamiki, który akceptuje wyższe koszty zakupu.

Benzyna TSI – które odmiany są bezpieczniejszym wyborem?

Benzyna lepiej pasuje do miasta, krótkich przejazdów i rocznych przebiegów, przy których diesel nie zdąży wykorzystać swoich zalet. W Touranie II szczególnie interesujące są silniki 1.4 TSI i 1.5 TSI z rodziny EA211.

EA211 to nowsza rodzina jednostek z paskiem rozrządu. W Touranie 1.4 TSI rozwija 150 KM i 250 Nm, a 1.5 TSI ma podobne parametry. Zapewniają wystarczającą dynamikę nawet przy rodzinnym obciążeniu. W materiałach dotyczących 1.4 TSI podawane jest spalanie w cyklu mieszanym na poziomie nieco poniżej 7 l/100 km przy spokojnej jeździe, ale rzeczywisty wynik zależy od trasy, temperatury i stylu prowadzenia.

Przy zakupie trzeba odróżnić te jednostki od wcześniejszych silników 1.4 TSI EA111. Wczesne odmiany EA111 stosują łańcuch rozrządu i są znane z problemów z jego napinaniem oraz nadmiernym zużyciem oleju. Nie każdy egzemplarz musi być wadliwy, ale zakup takiego auta bez potwierdzonej historii napraw wiąże się z podwyższonym ryzykiem.

Nie należy kierować się wyłącznie oznaczeniem „1.4 TSI”. Ten sam symbol może oznaczać różne konstrukcje zależnie od rocznika i wersji. Najbezpieczniej sprawdzić kod silnika oraz dokumentację konkretnego samochodu, zamiast ustalać generację wyłącznie na podstawie pojemności.

W nowszym Touranie II występowały także 1.0 TSI i 1.2 TSI. Są wystarczające przy spokojnej jeździe, ale podczas jazdy autostradowej z kompletem pasażerów mają mniejszy zapas mocy. 1.8 TSI zapewnia lepszą dynamikę, lecz jego zakup i utrzymanie nie zawsze uzasadniają przewagę nad 1.4 lub 1.5 TSI.

Silniki benzynowe można przypisać do następujących zastosowań:

  • 1.4 TSI EA211 – miasto i trasy, gdy potrzebujesz dobrego kompromisu między dynamiką a spalaniem.
  • 1.5 TSI EA211 – nowszy Touran II i mieszany sposób jazdy, przy oczekiwaniu nowocześniejszej konstrukcji.
  • 1.0 lub 1.2 TSI – spokojne przejazdy bez częstego podróżowania z pełnym obciążeniem.
  • 1.4 TSI EA111 – zakup tylko po bardzo dokładnej weryfikacji rozrządu, zużycia oleju i historii serwisowej.

VW Touran – jaki silnik wybrać?

Poniższa tabela porządkuje najczęściej rozważane wersje według generacji i sposobu eksploatacji:

Silnik Generacja Zastosowanie Uwagi eksploatacyjne
1.9 TDI Touran I Trasy i oszczędna jazda Pompowtryskiwacze, wysoki wiek i przebiegi wymagają dokładnej kontroli.
1.6 TDI Touran I i II Spokojna jazda miejska i mieszana Oszczędny, ale mniej elastyczny przy pełnym obciążeniu.
2.0 TDI 150 KM Touran II Trasy, rodzina, częsta jazda z bagażem Najbardziej uniwersalny diesel, Common Rail, 360 Nm.
1.4 TSI EA211 Touran II Miasto i przebiegi mieszane Pasek rozrządu, 150 KM i 250 Nm.
1.5 TSI EA211 Touran II Miasto i trasy Nowsza konstrukcja z paskiem rozrządu, dobra alternatywa dla diesla.

Na co uważać przy zakupie używanego Tourana?

Silnik jest ważny, ale nie gwarantuje dobrego zakupu. W Touranie trzeba ocenić także skrzynię biegów, elektronikę, układ jezdny i zgodność deklarowanego przebiegu z dokumentami. Przed podpisaniem umowy sprawdź:

  • historię serwisową, faktury, daty wymian oleju oraz rozrządu,
  • kod silnika i rodzaj rozrządu, szczególnie w przypadku 1.4 TSI,
  • pracę turbosprężarki, nierówną pracę na zimno, dymienie i ślady wycieków,
  • działanie filtra cząstek stałych, układu EGR i osprzętu diesla podczas jazdy próbnej,
  • pracę skrzyni DSG, zwłaszcza ruszanie, manewrowanie i zmianę biegów przy małej prędkości,
  • działanie elektroniki, radaru, kamery cofania, ekranu, klimatyzacji i elektrycznej klapy.

W benzynowych Touranach spotyka się siedmiobiegowe DSG z suchymi sprzęgłami, natomiast diesle często łączono z przekładniami wykorzystującymi sprzęgła pracujące w kąpieli olejowej. Sam typ skrzyni nie przesądza o jej stanie. Liczy się płynna praca, regularny serwis i brak szarpania podczas ruszania. Przy drogim zakupie rozsądnie zlecić oględziny w niezależnym warsztacie lub ASO oraz odczyt błędów z kilku sterowników.

Dla kierowcy pokonującego głównie krótkie odcinki najlepszym punktem wyjścia będzie 1.4 lub 1.5 TSI EA211. Przy regularnych trasach i większych przebiegach wybierz 2.0 TDI 150 KM. Jeśli budżet obejmuje starszą pierwszą generację, 1.9 TDI może być rozsądną opcją, ale tylko po rzetelnej kontroli konkretnego egzemplarza.

Redakcja felgiaku.pl

Zespół redakcyjny felgiaku.pl z pasją śledzi świat motoryzacji. Chcemy dzielić się z Wami wiedzą, tłumacząc nawet najtrudniejsze tematy w przystępny sposób. Naszą misją jest, by każdy mógł z łatwością odnaleźć się w świecie nowoczesnych rozwiązań i ciekawostek.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?