VW Scirocco – jaki silnik wybrać? Przegląd jednostek napędowych
Wybór silnika w Volkswagenie Scirocco III zależy przede wszystkim od stylu jazdy. Do miasta najlepiej pasuje benzynowe 1.4 TSI po liftingu z 2014 roku, do dużych przebiegów w trasie 2.0 TDI, a osoby szukające dynamiki powinny patrzeć na 2.0 TSI. W każdym przypadku historia serwisowa konkretnego egzemplarza jest ważniejsza niż sama nazwa jednostki.
Dlaczego rocznik ma znaczenie?
Scirocco 3, czyli typ 13 produkowany w latach 2008–2017, korzysta z techniki znanej z Volkswagena Golfa VI i platformy PQ35. Dzięki temu części oraz obsługa wielu podzespołów są relatywnie łatwo dostępne. Koszty utrzymania zależą jednak mocno od silnika, jego osprzętu i skrzyni biegów.
Przełomem był lifting z 2014 roku. Zmieniono wtedy część gamy jednostek napędowych, a nowsze wersje otrzymały między innymi system start-stop i alternator odzyskujący energię podczas hamowania. Nie oznacza to, że każdy samochód po liftingu jest bezproblemowy, ale przy porównywaniu podobnych egzemplarzy młodsza generacja silników zwykle wypada korzystniej.
Silniki benzynowe TSI – który wybrać?
Benzynowe TSI zapewniają lepsze dopasowanie do jazdy miejskiej niż diesel. W Scirocco występowały zarówno spokojne jednostki 1.4, jak i mocne 2.0 TSI. Przy oględzinach używanego auta trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan rozrządu, zużycie oleju, układ doładowania oraz regularność wymian oleju.
| Silnik | Moc | Lata produkcji | Charakterystyka |
|---|---|---|---|
| 1.4 TSI | 122 KM / 90 kW | Przed 2014 rokiem | Najspokojniejsza wersja, dobra do codziennej jazdy, wymaga dokładnej kontroli rozrządu i historii serwisowej |
| 1.4 TSI | 160 KM / 118 kW | Przed 2014 rokiem | Wyraźnie żwawszy, ale bardziej złożony i potencjalnie droższy w naprawach |
| 1.4 TSI BlueMotion | 125 KM / 92 kW | Po 2014 roku | Rozsądny kompromis do miasta i spokojnej jazdy |
| 2.0 TSI | 210 KM / 155 kW | Przed 2014 rokiem | Dynamiczna odmiana dla kierowcy oczekującego sportowych osiągów |
| 2.0 TSI | 180 KM / 132 kW | Po 2014 roku | Elastyczny silnik do codziennej jazdy, dostępny także z BlueMotion |
| 2.0 TSI GTS | 220 KM / 162 kW | Po 2014 roku | Wersja o sportowym charakterze, z większymi kosztami eksploatacji |
| 2.0 TSI R | 265 KM / 195 kW lub 280 KM / 206 kW | Przed lub po 2014 roku | Topowa odmiana Scirocco R, wymagająca budżetu na serwis i opony |
Najwięcej ostrożności wymaga starszy 1.4 TSI. Wczesne odmiany tej rodziny mają opinię bardziej ryzykownych ze względu na problemy z napędem rozrządu oraz osprzętem. Wersja 160-konna jest dodatkowo bardziej obciążona termicznie i konstrukcyjnie. Nie oznacza to, że każdy taki samochód należy skreślić, ale zakup bez potwierdzonego serwisu może szybko wygenerować duże koszty.
1.4 TSI 125 KM po 2014 roku jest zwykle rozsądniejszym wyborem dla osoby, która nie oczekuje sportowych osiągów. Do dynamicznej jazdy lepiej pasuje 2.0 TSI, ale trzeba liczyć się z wyższym spalaniem, droższym ubezpieczeniem i większymi wydatkami na hamulce oraz ogumienie. Scirocco R należy traktować jako samochód o szczególnym charakterze, a nie tani wariant do codziennego dojeżdżania.
Silniki 2.0 TDI – kiedy diesel ma sens?
Diesel w Scirocco dobrze sprawdza się na długich odcinkach. Wysoki moment obrotowy ułatwia wyprzedzanie i jazdę autostradową, a zużycie paliwa zwykle pozostaje niższe niż w porównywalnych wersjach benzynowych. Krótkie trasy miejskie nie są jednak dobrym środowiskiem dla nowoczesnego diesla z filtrem cząstek stałych.
| Silnik | Moc | Moment obrotowy | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 2.0 TDI | 140 KM / 103 kW | około 320 Nm | Długie trasy i spokojna jazda, pod warunkiem sprawnego osprzętu |
| 2.0 TDI | 170 KM / 125 kW | około 350 Nm | Trasa z większym zapasem dynamiki |
| 2.0 TDI BlueMotion | 150 KM / 110 kW | około 340 Nm | Nowsza odmiana do dużych przebiegów i jazdy pozamiejskiej |
| 2.0 TDI BlueMotion | 184 KM / 135 kW | około 380 Nm | Najmocniejszy diesel, dla kierowcy oczekującego elastyczności |
Przy dieslu trzeba sprawdzić nie tylko sam silnik, ale także filtr DPF, turbosprężarkę, układ wtryskowy, dwumasowe koło zamachowe i zawór EGR. Naprawy tych elementów mogą przewyższyć oszczędności wynikające z niższego spalania, zwłaszcza gdy samochód pokonuje głównie krótkie odcinki.
W praktyce 2.0 TDI ma sens przy regularnych trasach i rocznym przebiegu, który uzasadnia wybór diesla. Do miasta lepszym rozwiązaniem będzie benzynowe TSI, nawet jeśli jego zużycie paliwa okaże się nieco wyższe.
Dla kogo jaki silnik?
Przed zakupem określ, gdzie samochód będzie jeździł i jaką rezerwę finansową możesz przeznaczyć na serwis. Najważniejsze różnice wyglądają następująco:
- Miasto – 1.4 TSI po 2014 roku, szczególnie gdy roczne przebiegi są umiarkowane.
- Trasy i autostrady – 2.0 TDI 150 lub 184 KM, jeśli auto regularnie pokonuje długie odcinki.
- Dynamika – 2.0 TSI 180, 210 lub 220 KM, zależnie od rocznika i budżetu.
- Największe osiągi – Scirocco R z silnikiem 2.0 TSI o mocy 265 albo 280 KM.
Wersje 2.0 TSI i 2.0 TDI często współpracują z sześciobiegową skrzynią DSG, a w wybranych odmianach występowała także przekładnia siedmiobiegowa. DSG poprawia komfort i szybkość zmiany biegów, ale przed zakupem trzeba sprawdzić jej pracę oraz dokumentację wymian oleju. Szarpanie przy ruszaniu, opóźnione załączanie napędu lub niepłynna zmiana przełożeń powinny skłonić do dokładnej diagnostyki.
Przy oględzinach używanego Scirocco sprawdź następujące elementy:
- Stan i udokumentowanie wymiany rozrządu, szczególnie w starszym 1.4 TSI.
- Równość pracy silnika na zimno i po rozgrzaniu oraz ewentualne zużycie oleju.
- Pracę skrzyni DSG podczas ruszania, manewrowania i jazdy z małą prędkością.
- Historię serwisową, przebieg, naprawy osprzętu oraz zgodność numeru silnika z dokumentacją.
- W dieslu stan filtra DPF, turbosprężarki, wtryskiwaczy i koła dwumasowego.
Nie zakładaj, że sam lifting rozwiązuje wszystkie problemy. Egzemplarz po 2014 roku z zaniedbanym serwisem może być gorszym zakupem niż starsze auto z pełną dokumentacją i regularnie wykonywanymi naprawami.
Jaki silnik w VW Scirocco wybrać?
Najbardziej uniwersalnym wyborem do miasta jest 1.4 TSI 125 KM po 2014 roku, o ile ma potwierdzoną obsługę. Przy dużych przebiegach w trasie opłacalność może zapewnić 2.0 TDI, natomiast dla kierowcy szukającego emocji właściwym kierunkiem będzie 2.0 TSI albo Scirocco R. Niezależnie od wersji, przed zakupem ważniejsze od samego kodu silnika są stan rozrządu, skrzyni DSG i kompletna historia serwisowa.
Dane dotyczące mocy i dostępności jednostek mogą różnić się zależnie od rocznika, rynku oraz wersji wyposażenia. Przed zakupem warto potwierdzić specyfikację konkretnego samochodu po numerze VIN.