felgiaku.pl

felgiaku.pl – motoryzacja, transport, praca

Mężczyzna Motoryzacja Technologie Transport

Jakie są najpopularniejsze rodzaje opon samochodowych?

Porządne opony samochodowe od renomowanego producenta są jedną z tych inwestycji na której nigdy nie warto oszczędzać. Aby wybrać odpowiednie modele warto dowiedzieć się, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje.

Opony letnie i zimowe

W Polsce opony letnie użytkowane są zazwyczaj od Wielkanocy do jesieni. Warto wyraźnie zaznaczyć, że zgodnie z przepisami drogowymi nie ma obowiązku zakładnia opon letnich. Pamiętać należy jednak o tym, że w Polsce pogoda pozostawia wiele do życzenia, dlatego też kiedy temperatury wynoszą więcej niż 10 stopni, to najlepsze właściwości jezdne są w stanie zagwarantować właśnie letnie opony. Dzięki specjalnej mieszance gumy opon letnich są dość twarde i zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność do nawierzchni. Na szczególną uwagę zasługują także charakterystyczne rowki, które bardzo szybko odprowadzają wodę, dzięki czemu można uniknąć poślizgu. W chłodniejszych miesiącach zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony zimowe, które są oznaczane symbolem M+S. Opony tego typu są bardziej miękkie, niż wcześniej opisane opony letnie i przy niskich temperaturach pozostają dość elastyczne. Specjalne lamele zazębiają się ze śniegiem, dzięki czemu znacząco skraca się trakcja i droga hamowania.

Opony całoroczne

Opisując najpopularniejsze rodzaje opon samochodowych warto wspomnieć także o oponach całorocznych. Ich największym atutem jest to, że łączą one największe zalety opon letnich i zimowych. Wadą opon całorocznych jest zdecydowanie szybsze zużycie bieżnika i zwiększony opór toczenia. W Polsce z roku na rok rośnie liczba kierowców, którzy sięgają właśnie po opony całoroczne, dzięki czemu nie trzeba ich wymieniać.

Opony XL i szerokie

Opony XL, to nic innego jak popularne opony wzmocnione, które gabarytowo nie muszą być wcale większe od zwykłych opon samochodowych. Jeżeli chodzi o opony szerokie, to cieszą się one największym zainteresowaniem przede wszystkim w środowisku osób, które profesjonalnie zajmują się tuningowaniem samochodów. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że opony tego typu można spotkać głównie w autach sportowych.

Opony bieżnikowane

Na samym końcu warto wspomnieć o oponach bieżnikowanych, które w chwili obecnej są najlepszą alternatywą dla opon używanych. Mowa tutaj oczywiście o starszych oponach, które zaopatrzone zostały w nowy bieżnik. Jeżeli oponami bieżnikowanymi zajmie się doświadczony specjalista, to będą one w stanie zaoferować takie same parametry jezdne, jak nowe opony. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest bardzo atrakcyjna cena.